Çerez Aydınlatma Metni Update cookies preferences

Bitkisel Üretim

Ekleyen AtaSancak 15/09/2018 0 Comment(s)

AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesi Bitkisel Üretim

 

Bitkisel Üretim

 

2004 yılında kiralandığında sadece 5890 dekar alanda susuz tarım yapılırken bugün işletmenin 34 adet center pivot sulama sistemi ile toplam sulanabilir arazi varlığı 12.513 dekara çıkmıştır.

İşletmede kullanılan pivotların tamamının anlık lokasyonlarının takibi ve yönetimi için işletmenin geliştirdiği özel yazılımlar kullanılmaktadır. Bu sistem tamamen işletmenin ihtiyaçları dikkate alınarak özel geliştirilmiş bir sistemdir. Sulama yöntemine karar verilmesi amacıyla arazilerimizde 4 adet meteoroloji istasyonu, 80 adet toprak nem ve sıcaklık sensörü ve bunların yorumlandığı “sulama takip ” yazılımı bulunmaktadır. 

İşletme tüm tarımsal operasyonlarında hassas tarım uygulamalarını kullanmaya azami özen göstermektedir. Bu kapsamda tüm toprak işleme, ekim, gübreleme ve ilaçlama faaliyetlerini gerçekleştirirken 2 cm hassasiyete sahip RTK sistemini kullanmaktadır.

 

Ekim faaliyetlerinde kullanılan mibzerlerimizde en son teknoloji ürünleri kullanılarak anlık kullanılan tohum, gübre ve ilaç miktarı takip edilebilmekte ve ekim haritası çıkarılabilmektedir.

 

Aynı zamanda bitkinin fenolojik dönemlerindeki bitki gelişimin takibi için “satellite”, “drone” ve “klorofil metre” teknolojileri kullanılmaktadır.

 

İşletme arazilerinin sorunlarının tespiti, bitki ve toprak analizlerinin alınması için 30 cm hassasiyete sahip GNSS teknoloji kullanılmaktadır.

 

Birim alandan en yüksek verimi elde edebilmek için her yıl en az on farklı tohum ile deneme ekimleri yapılmakla birlikte temel prensip olarak agronomic zenginleştirme modelli bir tarımsal operasyon yürütülmektedir.

 

Atasancak Acıpayam Tarım İşletmesi
Yem Merkezi

Yem Merkezi

AtaSancak 09/10/2018 0
 Yem Merkezi Sağlıklı ve verimli üretimin temelini oluşturan en önemli unsurlardan biriside hayvanların beslenmesidir. Hayvan beslenmesinde kullanılan...
Devamı
Buzağı ve Gebe Düve

Buzağı ve Gebe Düve

AtaSancak 09/10/2018 0
 Buzağı ve Gebe Düve AtaSancak Acıpayam tarım İşletmesinde doğan tüm dişi buzağılar genetik potansiyellerinin tespiti amacıyla Genomic teste tabi tutu...
Devamı
Bitkisel Üretim

Bitkisel Üretim

AtaSancak 15/09/2018 0
 Bitkisel Üretim 2004 yılında kiralandığında sadece 5890 dekar alanda susuz tarım yapılırken bugün işletmenin 34 adet center pivot sulama sistemi ile ...
Devamı
Ahırlar ve Sağımhane

Ahırlar ve Sağımhane

AtaSancak 09/09/2018 0
 Ahırlar ve Sağımhane AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesinde süt inekleri, günümüzün en sağlıklı yataklığı olarak kabul edilen ve inorganik olan kum al...
Devamı